TORİNO

Avrupa Kıtasındaki Yapılan Gezi Yazıları
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Irmak Deser
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4
Kayıt: Cmt Eyl 16, 2017 2:05 pm

Cmt Kas 25, 2017 10:21 pm

Otomotiv’in Anavatanına:  Torino
 
Torino kuşkusuz çoğumuzun pas geçtiği şehirlerden biridir.Hemen hemen herkesin tek bildiği otomotivin anavatanı olmasıdır belki de…
Ama İtalya’nın 4.en büyük kenti artık sadece otomotivi ile değil sanatı,mimari öğeleri,meydanları ve kültürel etkinlikleri ile adını tarihe yazdırmıştır.
Torino’ya ilk yerleşim Kelt kavmi olan Tauriniler tarafından görülmektedir. Roma dönemi ise İ.Ö 1.yy’da görülmektedir.Bunu ızgara planlı sokaklarından anlayabiliyoruz.Bu hippodamos planı İtalya’da ilk Torino’da uygulanmıştır. Orta çağ döneminde kent Arduin hanedanı ve daha sonra ise Savoy hanedanı tarafından yönetildi.Zaten kent, mimari doruğa ulaşmasını Savoy hanedanı ve Mimar Filippo Juvarra’ya borçludur.18.yy’da açılan Frejus tüneli ile Torino;İtalya ve Fransa arasında köprü görevi gördü.Bu dönemde önemli bir Avrupa kentine dönüşen Torino’da Mısır Müzesi,Mole Antonelliana  gibi ikonik simgeler ön plana çıkmaya başladı.19.yy başlarında ise kent otomotiv sektörüne adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.1899 yılında Fiat,1906 yılında ise Lancia araç üretimine geçmiştir.1950’lerde göçmen işçilerin çalıştırılmasıyla kent hem hızlı nüfus artışı yaşamış hem de Avrupa’nın en önemli sanayi kentlerinin bir kolu olmuştur.
 
Piazza Castello: Şehir merkezinin kalbinde yer alan meydan,4 ana caddenin buluşma noktasıdır. 12.yüzyıl tarihli meydanın çevresinde; Madame Sarayı, San Giovanni Battista Katedrali, Regio Tiyatrosu, Saint John Baptist Katedrali ve Torino Kraliyet Sarayı yer alır.
 
Palazzo Reale: Castello meydanı çevresinde konumlanmış görkemli saray 16.yy’da inşa edilmiş 17.yy’da ise Christine Marie tarafından modernize edilmiştir.Tabi ki saraya en büyük katkıyı sağlayan kişilik ise Barok Mimar Filippo Juvarra’dır.Saray üç yüzyıl boyunca Savoy Hanedanlığına ev sahipliği yaptı.1946 yılında saray müzeye dönüştürüldü.Çin ve Japon vazoları,İtalyan altın varak detaylı tavan süslemeleri,mozaik zemin döşemeleri ve İtalyan ressam Anna Caterina Gilli’nin tabloları ile saray UNESCO Dünya Miras Listesine girmeyi çoktan hak etmiştir.
Giriş Ücreti: 12 Euro
 
Madame Sarayı: UNESCO Dünya Miras Listesine adını yazdıran yapı,Savoy Hanedanının bir parçası olarak tanımlanmaktadır.Yapının tarihi 12.yüzyıla dayanmaktadır.Ama bugünkü görkemine kavuşturan ve emeği geçen kişi Düşes Marie Jeanne’dir.Düşes daha görkemli bir Kraliyet Sarayı haline getirmek için binayı baştan aşağı yeniledi.1.kat salon süslemeleri için birçok sanatçı davet ederek Barok sanatını en güzel şekilde uygulatmıştır.Meydanın hemen ortasında konumlandırılmış sarayı mutlaka ziyaret edin.
Giriş Ücreti: 10 Euro

 
Regio Tiyatrosu: Ekim’den Haziran’a kadar en ünlü operalara ev sahipliği yapan tiyatro binası 1740 yılında Francesco Feo’nun Arsace eseri ile açıldı.1.500 kişi kapasiteli tiyatro 1792 yılında Kral tarafından kapatıldı ve 1800 ortalarında açılarak gösterimlerine devam etti.Çıkan bir yangın sonucu tahribata uğrayan yapı,Maria Callas’ın muazzam sesi ile kapılarını tekrardan açmıştır.Harika akustik ve ambiyansı ile mutlaka sezonun açılışına denk gelin.
Giriş Ücreti:8 Euro

Mole Antonelliana Kulesi : Alessandro Antonelli'nin adını taşıyan ve 168 metre uzunluğu ile İtalya’nın Eyfel’i olarak adlandırılan yapının temeline 1863 yılında başlanıldı. Başlangıçta bir Sinagog olarak tasarlanmış daha sonra ise dünyanın en uzun müzesi olarak kalmıştır.Ayrıca yapı dünyanın en yüksek desteksiz tuğla binasıdır.1953 yılında yaşanan bir kasırga çatısını yıkmış,1960’larda ise çatı tekrardan onarılmıştır.Yapıda ayrıca 2000 yılından bu yana kullanılan Ulusal Sinema Müzesi bulunmaktadır.Yapının silueti birçok şampiyonaların tanıtımında ve 2 sent paralarının arkasında görülmektedir.Cam asansörü kullanarak en tepesine çıkın ve enfes Torino manzarasını gözlemleyin.
Giriş Ücreti: 10 Euro
 
Museo Egizio (Mısır Müzesi) : İtalyan İşi filminin bir kısmının çekildiği müze Torino’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biri.1800 başlarına tarihlenen müzenin içerisine 1.200’den fazla parça eklenmiş ve 1900’lerde ise koleksiyonun tamamı doldurulmuştur.Mısır arkeolojisine ve antropolojisine merakınız var ise bu müze sizleri oldukça tatmin edecektir.

Giriş Ücreti: 13 Euro
 
Otomobil Müzesi:8 ülkeyi temsil eden 80 farklı dünya markasından 200 farklı modelin sergilendiği yer.1960 yılında açılan müzenin koleksiyonunda ilk İtalyan otomobilleri olan 1899 Fiat ve 1914 Ferrari,Alfa Romeo yarış arabaları sergilenmektedir.Müze içerisinde ayrıca Dokümantasyon Merkezi,Kütüphane ve konser salonu yer almaktadır.Otomotivin başkentinde böyle bir müzenin olmaması düşünülemezdi zaten.Mutlaka programınızın içine dahil edin.

Giriş Ücreti:12 Euro
 
 
John Baptist Katedrali:1491'de Settignano'nun  tasarımı ile inşaatına başlanan ve 7 yıl içinde tamamlanan yapı kentteki tek Roma Katolik katedrali konumundadır. Ağırlıklı olarak Barok mimari detayını sunan katedral içerisinde ayrıca Torino Kefeni olarak adlandırılan , İsa’ya ait olduğu inanılan keten bir bez de bulunmaktadır.Sadece belli tarihlerde halka gösterilmektedir.
 


 
Market Porta Palazzo:Avrupa’nın en büyük açık hava pazarı Po caddesi üzerinde kuruluyor.Meyve ve sebzeler,giysi ve takılar,elektronik ve mutfak eşyalar gibi çeşitlilik sunan pazarda dilediğiniz her şeyi bulmak oldukça kolay.

Juventus Stadyumu (Allianz) : 155 milyon Euro’ya mal olan 41.000 kişi kapasiteli çevre dostu stadyumda Juventus’un maçlarına denk gelebilir ve bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Garibaldi Caddesi: Adını İtalya’nın en büyük kahramanlarından alan cadde karşılıklı olarak sıralanmış dünya devi İtalyan mağazalarına ev sahipliği yapmaktadır. Sadece moda sektörüne değil kozmetik dünyasından spor dünyasına da kapılarını açan caddede turlayabilir yâda alışveriş yapabilirsiniz.
 
Sadece bir kültür başkenti değil Torino ayrıca sporun, doğanın, modanın ve ilklerin kenti. İlk başta önyargı ile yaklaştığım Torino’ya bu denli sempati duyacağım aklıma gelmezdi. Bir tarafta karlı dağları arkanıza alırken diğer taraftan Po nehrinin akışına bırakıyorsunuz kendinizi…
Biraz durağan biraz sessiz oldukça disiplinli. Izgara plan kent planlamacılığı ve ulaşım ağı oldukça düzenli ve sistematik.Kış turizmin cazibe merkezine ve futbol dünyasına da adını yazdıran Torino’da dört mevsim yapacak bir şey bulmanız oldukça kolay.
 
Yapmadan Dönmeyin:
·         Teatro Regio’da bir etkinliğe rezervasyon yaptırın.
·         Ev yapımı Agnolotti’nin tadına bakın.Conterno şaraplarını test edin.
·         Eataly’de İtalyan mutfağına yönelik zengin çeşitlere göz atın.
·         Garibaldi caddesi üzerindeki Juventus Store uğrayın.

[font=Calibri","sans-serif] [/font]
[font=Calibri","sans-serif] [/font]
 
 
IRMAK DEŞER

Licensed Tourist Guide 🇬🇧
Gaia Dergi Writer🖋
www.facebook.com/groups/baskentrehberleri

Cevapla

“Avrupa Gezilecek Yerler” sayfasına dön

  • Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

    Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir