Amastris’in İzinden Amasra’ya Yolculuk

Bartın ilçe ve semtlerinde yaptığınız gezilerinizi paylaşmanız gereken alan.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Irmak Deser
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4
Kayıt: Cmt Eyl 16, 2017 2:05 pm

Sal Eyl 19, 2017 12:06 pm

Amastris’in İzinden Amasra’ya Yolculuk
 
Bir kent düşünün; Mimarinin, Tarihin, Denizin, Sevdanın Adresi…

Burası öyle bir kent ki Pers Kraliçesinin ismini taşısın ve 3000 yıl boyunca Dünya’nın gözü olsun. Sesamos şehri olarak bilinen Amasra’nın tarihi M.Ö 15.yy’a kadar dayanmaktadır. İlk sakinleri kuşkusuz tüccar denizciler olduğu biliniyor.Hititler,Finikeliler,İyonlar döneminde en önemli liman kenti oluyor.Ama ‘Altın’ yıllarını Kraliçe Amastris döneminde yaşamaktadır Amasra.Bu dönemde Kraliçe şehri Akropoller,Sunaklar,Tapınaklar ve Kaleler ile süslüyor.Hatta adına para bastırıyor ve kente adını veriyor.Roma ve Bizans döneminde ise kent mimarinin doruğuna ulaşıyor.Hem ticari hem dini üs olarak kullanılıyor en yüce uygarlıklar tarafından.Ama öyle bir İmparator devreye giriyor ki savaş dahi yapmadan kenti ele geçiriyor.Fatih Sultan Mehmet Bakacak Tepesine vardığında muhteşem manzarayı görüyor karşısında ve lalasına diyor ki : ‘’ Lala Lala Çeşm-i Cihan Bu Mu Ola’’
 

1461 yılında Cenevizliler elinden alınan Amasra,Batı Karadeniz bölgesinin kristal suları ile çevrilmiş en nadide ve bakir kentlerinden biri.Orta çağ havası yaratan kaleleri,gizemli görünümü ile mağaraları,altın rengi kumsalları ve günümüze kadar sürdürülen gelenekleri ile Amasra artık yanı başımızda.Mutlaka 3.5 saat mesafemizdeki deniz kentini programınıza almayı unutmayın.


Görmeden Gelmeyin:
 • Amasra Kalesi: Tarih kokan bu kentin en önemli mimari öğesi olan kale Bizans dönemine aittir. Stratejik açıdan en güzel yere konumlandırılmış kale Ceneviz(Cenovalılar) döneminde çoğu kez yenilenmiş ve kendi armaları ile bezenmiştir.14.yy’da Osmanlı egemenliğine girmesi ile ciddi onarımlar görmüş ve stratejik konumunu korumuştur. Kale iki ana kütleden oluşmaktadır: Bir köprü ile birbirine bağlanan Boztepe’deki Sormagir kalesi ile Amasra’daki Zindan Kalesini kapsamaktadır. Eros,Medusa figürleri ve Ceneviz armaları ile bizlere Orta Çağ havası aldırmaktadır.
  Kemere Köprüsü: M.Ö 9 yy Roma mimarisinin örneği olan köprü Boztepe ile Amasra’yı birbirine bağlamaktadır. Tek gözlü ve örme tuğlalarla inşa edilmiş yapı Karadeniz’in hırçın dalgalarına boyun eğmeyerek hala dimdik ayaktadı
 
 • Fatih Camii: Aslında 9.yy Bizans kilisesi olarak inşa edilen dini yapı,Osmanlı döneminde camiye çevrilmiştir.Kuşkusuz çoğumuzun az bildiği bir gelenek hala burada sürdürülmektedir.Gelenek olarak Cuma hutbelerinin kılıç çekerek okunmasıdır.Fatih’in geleneği günümüze kadar korunmuş ve 1460’dan bu yana yaşatılmıştır.
 
 • Kuşkayası Yol Anıtı: Amasra’ya 4 km mesafede yer alan yol anıtı hemen karşınıza çıkacaktır.Sol tarafına denizi,sağ tarafına ise ormanı alan yapı M.S 46-50’lerde Roma döneminde inşa edilmiştir.Roma imparatoru Claudius adına atfedilen anıt o dönem boyunca dinlenme yeri olarak kullanılmıştır.Roma imparatorluğunun yüce komutanı Aguilla tarafından tamamen kendi bütçesi ile yaptığı anıt bir Kartal ve Kral heykelinden oluşmakta lakin iki heykelinde baş kısımları hazine avcıları tarafından kaçırılmıştır.200 basamaklı merdiveni tırmanmayı göze alıp,mutlaka  anıtı yakından inceleyin.
 
 • Amasra Müzesi:1884 yılında Denizcilik Okulu olarak tasarlanan yapı aslında amacına uygun olarak kullanılmayıp,1976 yılında Kültür Bakanlığı tarafından devralmıştır.1982 yılından bu yana da antik yerleşim alanlarından toplanan eserler ile sergiye açılmıştır.Roma,Bizans,Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde kullanılan birçok eser ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.
 •   Giriş Ücreti: 5 TL
 
 •   Sokak ve Pazarlar: Eğer tarihi yapıları bitirdiyseniz Amasra’nın can damarlarına uğramayı unutmayın. Çekiciler; alışveriş yapabileceğiniz bir sokak. Oymacılık sanatının en güzel örneklerini bulabileceğiniz ve yerel halk ile kaynaşabileceğiniz bu yerde süs eşyaları temin edebilirsiniz. Galla Pazarı ise adını kudretli kadınlarımızdan alarak, yöresel ürünlerin ve taze sebze meyvelerin alıcıyla buluştuğu alandır.
 
 •   Karadeniz’de gönül rahatlığı ile girebileceğiniz plajlar: Amasra merkezde Küçük ve Büyük Liman plajları; Amasra’ya çok az mesafede de Çakraz,Bozköy,Göçkün plajları …
 

Zamanının var ise Tavşan Adası ve çevresini turlayan teknelere katılabilirsiniz.


Yemeden Gelmeyin:

Kuşkusuz Karadeniz Mutfağı Dünya Gastronomi listenin en önemlilerinden biri. Amasra denilince akla gelen şeyler ise Balık ve Salatadır. Dünyanın birçok yerini gezmiş biri olarak bu kentin salatasının üstüne tanımıyorum. Yeşilin ve sarının tabakta buluştuğu vitamin deposu salatalarını mutlaka deneyin. Ayrıca Amasra kıyılarında barınan Kalkan, Barbunya, Mezgit gibi balıkları da sofranızdan eksik etmeyin.
 •   En iyisi için Çeşm-i Cihan Restoran ve Sahil Balık Restoran
 
Yapmadan Dönmeyin:

·         Tekne ile Amasra çevresini turlayın.
·         Kemere Köprüsü üzerinde fotoğraf çektirin.
·         Çekiciler Sokağında alışveriş yapın.
·         Günbatımını izleyerek çay için.
·         Balık ve salata yiyin.

 
Dosya ekleri
Bakacak Tepesi.jpg
Bakacak Tepesi.jpg (159.35 KiB) 245 kere görüntülendi
IRMAK DEŞER

Licensed Tourist Guide 🇬🇧
Gaia Dergi Writer🖋
www.facebook.com/groups/baskentrehberleri

Cevapla

“Bartın Gezilecek Yerler” sayfasına dön

 • Bilgi
 • Kimler çevrimiçi

  Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir