Tlos ve Likya Türbesi Harabeleri: Kanatlı At, Pegasus'un Evleri

Forum Genel Sohbet Alanı , Genel Kurallar Geçerlidir.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
SAMET
Yazar Level 2
Yazar Level 2
Mesajlar: 98
Kayıt: Prş Ağu 31, 2017 1:14 pm

Pzt Eyl 18, 2017 3:30 pm
Türkiye'deki tarihi yerleri keşfetmek için bir tutku ile, ben hep en eski kalıntılar hakkında bilgili olduğumu düşünmüştüm. Özellikle Akdeniz kıyısında bol miktarda bulunur ve Türkiye'ye Likya yolu adını verdiği en ünlü yürüyüş parkuru verilir. Ancak, Tlos'un antik kalıntıları hakkında bir makale keşfettiğimde, defalarca okudum çünkü bu şehri hiç duymamıştım.
Tlos'un Likya harabeleri
Tarihçesi neydi?
Tarihçiler neden yıllar boyunca kültürel eğilimlerle ilgili olarak büyük bir önem ve önemi olduğunu söylüyordu?
Daha da önemlisi, Tlos'un nerede olduğunu ve oraya nasıl geleceğini öğrenmek zorundaydım.

Bana, Xanthos Vadisinde oldukları söylendi ve orjinal planım, Patara kıyı beldesindeyken ziyaret etmekti. Oraya seyahat etmek için Google haritalarına göre bir saat sürecek. Bununla birlikte, bu yönde toplu taşıma başlıkları bulamadım, tur gezi mağazaları tamamen kapatıldı ve ehliyetimi taşıdım.
Bu nedenle, bunu unutmak için karar verdim ve Olu Deniz'deki tesiste kalmak için kıyı şeridinde ilerledim. Geldikten sonra, Tlos da dahil olmak üzere birçok destinasyonu ziyaret eden bir gezi reklamı gördüm, o yüzden derhal bir bilet aldım.
Akdeniz sahillerindeki Tlos harabeleri hakkında

Likya mezarları Tlos
Tlos'un neden Türkiye ile ilgili rehber kitaplarda ve tarih makalelerinde sıkça bahsedilmediğini anlayamıyorum. Bu sadece bir turist cazibe ya da örgütlü kalıntılar demet fazla değildir.
Tlos Harabeleri
Tarihsel önemini tam olarak anlamak için bir tur rehberi ya da ayrıntılı kitap gereklidir; bununla birlikte tarih, tutku, şehir surları, amfitiyatri, hamamlar ve pazardaki tüm sokakları kale ve  Likya mezarları değil, bina ve mimari için şaşırtıcı bir vasıta binlerce yıl boyunca eğilimler.
Tlos Harabeleri
Tepenin tepesinde duran Ben, ayrıca, bana doğal güzelliği hatırlatan, büyük şehirlerden ve kentsel gelişmeden uzakta, inanılmaz bir manzarayla ödüllendirildi.
Xanthos Vadisi
Kaynaklar, Likya döneminin en eski ve en büyük şehirlerinden biri olan Tlos'u yazıyor. Likyalılar Tunç Çağı'ndan Akdeniz'in kıyısına hakim olmuş ve sonraki yıllarda Romalılar da dahil olmak üzere çeşitli imparatorluklara dahil olmuşlardır.
İlk demokratik toplumu yaratmak için en meşhur bilinenleri, dilleri ve gelenekleri sonunda kayboldu ancak tarihsel toplumlar sanatları, yapı eğilimleri ve mücadele becerileri için onlara saygı duyuyorlardı.
Tlos Türkiye
Çeşitli kültürlerin yaşadığı yerleşim nedeniyle, Tlos'un bazı kalıntıları Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan gelmektedir ve bu nedenle varlıklarına daha fazla önem vermektedir.
Med Sahili Türkiye Tlos
Tlos'un Likya Mezarları
Ana şehir çevresindeki bir yürüyüş kolay dolaşmaya ve nazik bir yürüyüşe, ancak tepenin üstündeki Likya mezarlarına ve kaleye yürüyüş yorucuydu. Yine de uğraşmaya değdi ve yıkılmış mezarlara bakarken, tarih boyunca önceki insanlar hakkında aynı noktada duran düşünceleri görmezden gelmek imkansız.

Tlos Likya Türbesi Türkiye
Artık boş olsa ve ihtişam işareti taşımayan bu mezarlar, Likya İmparatorluğu'ndaki önemli insanların dinlenme yeriydi. İçlerinde dinlenmek için yatıyordu, onlarla birlikte geleceklerini, öbür dünyaya, tepedeki yüksek konuma gelerek, onları taşıyacak kanatlara benzer yaratıklar için daha kolay hale getirdiler.
Tlos'taki Likya mezarları

Cevapla

“Gezi Yazarları - Genel Sohbet” sayfasına dön

  • Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

    Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir