Kayaköy Hayalet Köyü

Burdur ilçe ve semtlerinde yaptığınız gezilerinizi paylaşmanız gereken alan.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
SAMET
Yazar Level 2
Yazar Level 2
Mesajlar: 98
Kayıt: Prş Ağu 31, 2017 1:14 pm

Sal Eyl 12, 2017 12:41 pm

Kayaköy hayalet köyü, hareketli ve popüler Fethiye ve Olu Deniz'deki tatil beldelerinden kısa bir mesafede yer alır . Terk edilmiş, cansız, evler çöküyor ve sokaklar boş.
Bununla birlikte, köyün üstünde duran bir aura ve ezici bir varlık var. Bazı ziyaretçiler bunu hissetmiyor olabilirdi, ama yaptım ve üzerimde dalgalar yıkadı. Gerçekten inanıyorum ki geçmeden önce geçmişi araştırdım çünkü ziyaretimi daha da takdir edebildim.
Vatandaşları arkadaşlarını açmaya, evlerini, rüyalarını ve bildikleri her şeyi terk etmesine neden olan trajediyi hayal edebildim.
Kayaköy bir hayalet köy olabilir, ancak hayal gücü ve araştırma kesinlikle onu canlandırıyor.


Kayaköy Evleri
19. yüzyılın başlangıcı - Kayaköy Köyü
19. yüzyılın başında Kayaköy tamamen aktı. Okullar, kiliseler, dükkanlar ve iş ahenk içinde çalışıyorlardı. Hayat iyi oldu. Köy topluluk olarak gelişiyordu.
Tarihinin bükülmüş ve en önemli kısmı köyde Yunanlıların ve Türklerin yan yana yaşadığı gerçeğidir . Yunanlılar köy Levissi'yi çağırırken, Türkler Kayaköy deniyordu.
Dinler ve eğitim dışında Yunanlılar ve Türkler, aynı ortak amacı paylaşarak birbirleriyle entegre olmuşlardı ve bir anda bir gün hayat almak oldu.
Kayaköy


Kayaköy Hayalet Köyü ve Kanatsız Kuşlar
Bu hayalet köyün geçmişini ve günlük yaşantısını anlamak önemlidir. Bir adam onu şimdiye kadar elde edebileceğimden daha iyi sözlere koydu. Kaptan Corelli'nin Mandolin'ini yazan aynı adam olan Louis de Bernières'in "Kanatları Olmayan Kuşlar" isimli bir kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
Louis, kitabın yerinin Kayaköy olduğunu hiç söylememiş; Guardian gazetesinin röportajında ona teklif vermek istiyorum . 
'Türkiye güneybatısına gittim orada bir hayalet kasaba var. Eskiden kitapta anlatıldığı gibi karışık bir topluluktu ve tabii ki oldukça karmaşık bir yaşam tarzına sahipti. 50'li yıllarda sonunda bir deprem kasabayı yok etti, ancak Hıristiyan nüfusu sınırdışı edilince gerçekten ölmeye başladı. Bu beni de Eskibahce denilen bir fikir hayranlarıyla kasaba, verdiği çok özel yeri çevresinde yürüyordu , kitabın edecek , Türkiye'yi bilenler için tanınabilir 'ama insanlara söylüyor yuvarlak gitmek için gitmiyorum'.
Kayaköy Türkiye

Türk-Yunan Nüfusbasısı
Birinci Dünya Savaşı'nın kaybedilmesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun sonu ve Anadolu'nun bölgede işgaline teşebbüs edilmesi Kayaköy'ün çöküşünü zorladı. Yunan Hristiyan vatandaşları sınır dışı edilmek için Fethiye limanına zorla getirildi ve Müslüman Türkler Yunanistan'dan sürüldüler.
Geri gelen Türklerin çoğu Kayaköy'e yerleşmek istemedi. Zaten orada olanlardan, deprem vurulduğunda geldiler. Mesele şu ki, tarihi olayların bir bileşimi, insanları arkadaşlarını, komşularını, evlerini terk etmeye ve çocuklarını kökten söndürmeye zorlamıştır. Türk Rum Nüfus mübadelesine ilişkin anlaşmanın imzalanmasıyla bütün hayatlar değişti .
Kayaköy Türkiye
Günümüz KayaköyGünümüzde hayalet köy Fethiye'nin ve çevredeki tatil beldelerinin en büyük turistik yerlerinden biridir. Birkaç yerli halk yiyecek ve hediyelik eşyalar geçerek turistlere satıyor ve tepedeki terk edilmiş malların ana demetinden uzakta işgal altındaki bazı evler var.
Kayaköy'de binicilik
UNESCO, geçmişi değiştirme gayretiyle Kayaköy'e bir dünya dostluğu ve barış köyü seçti . Köyün etrafında yürümek ilginçtir, ancak eğer tarihi daha önceden araştırırsanız, daha fazla memnun edecektir.


Kayaköy kilisesi
Turlar ve UlaşımOlu Deniz ve Fethiye'den pek çok tur var ama bildiğim herkes, onlara kimin girmediği ve zaman bilgisi eksikliği nedeniyle rehber tarafından şikayet edildi. Bunun yerine, Fethiye'den on dakika içinde sizi oraya getirecek düzenli yerel otobüsler var.
Türkiye - Kayaköy
Kayaköy tarihinin keşfedilmesi ve daha sonra terk edilmiş köyün etrafında yürüyüş benim güneybatısında sahil gezisinin en önemli noktalarından biriydi . Orda yaşayan Yunanlıların ve Türklerin hayatını hayal edebilmek için, orada din olmanın arkadaşlıklarda rol oynamasına gerek olmadığını anlamanızı sağlar.


Kayaköy hayalet köyü
Ne yazık ki, Kayaköy vatandaşları yüksek otoriteler tarafından savaşan büyük bir oyundu piyonlardı. Savaş köylerini parçaladı ve bugün dünyanın birçok yerinde birçok başka ülke ve köyde aynı hata tekrarlanıyor.
Kayaköy'de deve

Cevapla

“Burdur Gezilecek Yerler” sayfasına dön

  • Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

    Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir